Ahşap Zeminler Nasıl Temizlenir?

ahşap temizliği

Günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaşan zeminler arasında önde gelenler arasında ahşap zeminler yer almaktadır. Isı muhafazası, kullanım kolaylığı, şık görünümü gibi birçok nedeni olmakla birlikte her zaman en ön sırada olmuştur. Yaygın kullanımı beraberinde birtakım temizlik sorunlarını da getirmiştir ama buna rağmen temizliği çok kolaydır. Özellikle cilalı ahşap zeminlerin temizliği cilasız olana oranla çok daha kolaydır. Çünkü üzerinde bulunan cila olası bir lekelenme halinde lekenin zeminin içerisine nüfuz etmesine engel olur. Fakat cilasızlarda bu durum mevcut olmadığından daha zor temizleneceklerdir.

Ahşap Zeminlerin Bakım ve Temizliği

Ahşap zeminlerin döşemesi iyi yapılmışsa tozlanma dışında çok fazla kirlenme göstermez. Tozlanan semini de hafif nemli bir bez yardımıyla silmek yeterli olacaktır. Bu temizlik düzenli hale getirildiğinde zeminde birikme olmayacağından kolaylıkla temizlenebilirler.

Ahşap zeminlerin bakımı ne kadar sık yapılırsa yapılsın zamanla aşınmalar oluşacaktır. Oluşan bu aşınmalar ufak rötuşlarla düzeltilebilirler. Dolgu malzemeleri yardımıyla ahşap zeminlere rötuş yapılır. Fakat her dolgu malzemesi her zemine uygulanmaz. Ayrıca farklı iki dolgu malzemesi de birbiri üzerine eklenmemelidir.

ahşap temizliği

Ahşap zeminlere dolgu yapılması zeminin eskimesi ve nemlenmesine de engel olduğu için ahşap zemini koruma açısından son derece önemlidir.

Dolgu dışında ahşap zeminlerin uzun ömürlü olabilmesi için üzerine konulan masa ve sandalyelerin ayak kısımlarına koruyucu plastiklerin takılması da faydalı olacaktır.

Bir Yorum

Bri Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir